5 kľúčov ako udržovať energiu v rovnováhe

01.03.2023

Aj keď zima ešte len pomaly ustupuje, všetko už nasvedčuje tomu, že čoskoro môžeme očakávať príchod jari. 

Prečítajte si zopár rád, ako prebudiť v sebe jarnú energiu, energiu elementu dreva. Pozornosť v tomto období upriamime na našu pečeň a žlčník. Necháme čo najviac na nás pôsobiť odtiene zelenej  farby.

Vyskúšajte  päť jednoduchých trikov na dosiahnutie a udržanie zdravej úrovne energie počas celého dňa. Niektoré techniky sú jednoduché a dajú sa robiť aj v práci, zatiaľ čo iné vyžadujú určité zmeny v životnom štýle, alebo im venovať hodinu osobného času niekoľkokrát týždenne.

1. Mikrokozmický orbit

Mikrokozmický orbit je starodávna meditácia, ktorá využíva čistú silu mysle (meditáciu) na spojenie dvoch vnútorných línií meridiánov tak, aby vytvorili jednu kruhovú dráhu v tele. Správnym tréningom môže byť životná energia (čchi} vedená týmto kanálom. Pohybom energie cez mikrokozmický orbit zabránite jej blokádam , prečistíte si energiu a naučíte sa ju ukladať. Ak budete praktizovať meditáciu mikrokozmický orbit budete pociťovať po určitom čase vyrovnanejšiu energiu a táto meditácia sa stane bežnou súčasťou vašej dennej rutiny.

2. Tao joga - Tao Yin

priaznivý vplyv jogy na prúdenie životnej energie je zdokumentovaný už tisíce rokov. V Tao Yine sa zameriavame na opakované stláčanie a uvoľňovanie spojivového tkaniva, až kým nezískame flexibilitu a tvárnosť svalstva, cez ktoré môže voľne prúdiť krv a kyslík. Tao Yin nám tiež pomáha vytvárať zdravé svalové tkanivo, aby sme mali energiu a silu vždy, keď ju potrebujeme.

3. Dýchanie

QiGong do istej miery znamená aj prácu s dychom – dych života. Na čisto fyzickej úrovni je kyslík jednou z mála vecí, bez ktorých nemôžeme žiť. Brušné dýchanie, pri ktorom nám bránica klesá smerom dolu do brušnej dutiny, poskytne kyslík svalovému tkanivu a všetkým orgánom. To pomôže zvýšiť energiu a pomôže telu udržať si túto energiu počas dňa. Keď sa nabudúce budete cítiť vystresovaní alebo unavení, venujte pár minút dychu. Väčšina ľudí zistí, že toto jednoduché cvičenie im dodáva energiu a zároveň má upokojujúci účinok!

4. Pohyb - Tai Chi

Tai Chi pomáha vyrovnávať energiu kombináciou pohybu, dychu a vedomej meditácie. Tu je fyzická štruktúra kľúčová pre harmonizáciu a umožnenie toku čchi cez svaly, šľachy, orgány a kosti. V Tai Chi sa učíme cítiť rozdiel medzi pohybom Yin a Yang a spájať dych s týmto pohybom. Učíme sa zarovnať alebo naskladať kosti tak, aby sme vytvorili správnu štruktúru. Akonáhle sa to podarí, pridáme všímavosť, aby sme posilnili vnútornú štruktúru tela a prehĺbili si povedomie o sebe a našom prostredí. Tento voľný tok energie otvára kanály v celom tele a zabraňuje "zaseknutiu čchi" – príčine všetkých chorôb, fyzických aj emocionálnych.

5. Strava podľa piatich elementov

V čínskej kultúre sa jedlo považuje za súčasť správneho denného režimu, jedlo je nevyhnutné pre dobré zdravie a vyváženú energiu. Čínske varenie podľa piatich elementov a jeho vzťah k piatim prírodným činiteľom je staroveký ako samotná kultúra a dodnes ho praktizujú tisíce ľudí. Pochopenie toho, ktoré potraviny v určitých obdobiach pôsobia na telo lepšie a ako ich (alebo nie) variť, udržuje harmóniu a rovnováhu v tele počas celého roka. Je nutné si uvedomiť, že chemikálie a  chemicky upravovane potraviny sú toxické a spôsobujú, že sa telo bráni, čím sa na určitý čas spomaľujú všetky funkcie a má to absolútne negatívny vplyv zakaždým, keď si tieto potraviny doprajeme. Ak je vyvážená energia to, čo hľadáte, jednoducho jedzte skutočné, neupravované jedlo a venujte pozornosť, keď zjete niečo, čo vás nafukuje alebo uspáva; potom to nejedzte pred tým, keď potrebujete premýšľať alebo sa hýbať.

zdroj: www.mamtakchia.com